  • CFR100JT-52-390K
CFR100JT-52-390K
advertisement
Manufacturer No:
CFR100JT-52-390K
HK JDW NO:
898-CFR100JT-52-390K
Datasheet:
CFR100JT-52-390K
Description:
FIXED RESISTOR, 390kOhm, 1W, Carbon Film,
Step5Bar-code shipping tag
CFR100JT-52-390K
  • Package / Case
    Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Size / Dimension
    0.177Diax0.453L 4.50mmx11.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    0/ -500ppm/°C
  • Resistance
    390kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Power (Watts)
    1W
  • HTS Code
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Construction
    Cylindrical
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Working Voltage
    500V
  • Lead Diameter
    0.8 mm