  • CG0402MLA-14LG
CG0402MLA-14LG
advertisement
Manufacturer No:
CG0402MLA-14LG
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-CG0402MLA-14LG
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
CG0402MLA-14LG
Description:
VARISTOR 18V 20A 0402
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CG0402MLA-14LG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCV
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    ChipGuard® MLA
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Resistor Type
    VARISTOR
  • Base Part Number
    CG0402
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
  • Number of Circuits
    1
  • Max Voltage Rating (AC)
    11V
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Max Voltage Rating (DC)
    14V
  • Max Surge Current
    20A
  • Capacitance @ Frequency
    100pF @ 1MHz
  • Varistor Voltage (Max)
    20.7V
  • Energy
    0.05J
  • Varistor Voltage (Min)
    15.3V
  • Varistor Voltage (Typ)
    18V
  • Maximum AC Volts
    11V
  • Varistor Voltage
    18V