  • CG3750T250R4C
CG3750T250R4C
advertisement
Manufacturer No:
CG3750T250R4C
HK JDW NO:
192-CG3750T250R4C
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet:
CG3750T250R4C
Description:
CG 375μF Capacitor -10% +50% Bulk Chassis Mount 3.1A 1.375Dia 34.93mm -40°C~85°C Polar 12.7mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
CG3750T250R4C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    CG
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    1.375Dia 34.93mm
  • Tolerance
    -10% +50%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Screw
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    375μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Pitch
    12.7mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    130mOhm @ 120Hz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.91856mA
  • Ripple Current
    3.1A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    3.1A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.751A @ 10kHz
  • Diameter
    35mm
  • Height
    105mm
  • Height Seated (Max)
    4.125 104.78mm