  • CGA2B1C0G2A681J050BC
CGA2B1C0G2A681J050BC
advertisement
Manufacturer No:
CGA2B1C0G2A681J050BC
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-CGA2B1C0G2A681J050BC
Package:
0402 (1005 Metric)
Purchasing and Inquiry
CGA2B1C0G2A681J050BC Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.Its coefficient is C0G NP0 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.A voltage of 100V is required to operate this capacitor.
CGA2B1C0G2A681J050BC Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V
CGA2B1C0G2A681J050BC Applications
There are a lot of TDK Corporation CGA2B1C0G2A681J050BC applications of ceramic capacitors.
  • Power supply circuit
  • Servers, PCs, tablets
  • General electronic equipment
  • Mobile devices
Step5Bar-code shipping tag
CGA2B1C0G2A681J050BC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Weight
    652.039032μg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Series
    CGA
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    Automotive
  • Capacitance
    680pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    C0G
  • Height
    500μm
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm