  • CGA3E1X7S1C225K080AC
CGA3E1X7S1C225K080AC
advertisement
Manufacturer No:
CGA3E1X7S1C225K080AC
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-CGA3E1X7S1C225K080AC
Package:
0603 (1608 Metric)
Purchasing and Inquiry
CGA3E1X7S1C225K080AC Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7S.With the voltage 16V, it is capable of operating.
CGA3E1X7S1C225K080AC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with X7S being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V
CGA3E1X7S1C225K080AC Applications
There are a lot of TDK Corporation CGA3E1X7S1C225K080AC applications of ceramic capacitors.
  • Servers, PCs, tablets
  • Power supply circuit
  • Mobile devices
  • General electronic equipment
Step5Bar-code shipping tag
CGA3E1X7S1C225K080AC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2012
  • Series
    CGA
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    X7S
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    2.2μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    X7S
  • Length
    1.6002mm
  • Width
    787.4μm
  • Thickness (Max)
    0.035 0.90mm