  • CGA3E2C0G1H470J080AA
CGA3E2C0G1H470J080AA
advertisement
Manufacturer No:
CGA3E2C0G1H470J080AA
HK JDW NO:
769-CGA3E2C0G1H470J080AA
Package:
0603 (1608 Metric)
Purchasing and Inquiry
CGA3E2C0G1H470J080AA Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.Stable operation requires a temperature higher than -55°C.The temperature coefficient of resistance is generally defined as?the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G NP0.With a voltage of 50V, it can operate.
CGA3E2C0G1H470J080AA Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V
CGA3E2C0G1H470J080AA Applications
There are a lot of TDK Corporation CGA3E2C0G1H470J080AA applications of ceramic capacitors.
  • Servers, PCs, tablets
  • Mobile devices
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
Step5Bar-code shipping tag
CGA3E2C0G1H470J080AA
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±5%
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    47pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Depth
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    C0G
  • Length
    1.6mm
  • Width
  • Thickness (Max)
    0.035 0.90mm