  • CGA3E2C0G2A102J080AA
CGA3E2C0G2A102J080AA
advertisement
Manufacturer No:
CGA3E2C0G2A102J080AA
HK JDW NO:
769-CGA3E2C0G2A102J080AA
Purchasing and Inquiry
CGA3E2C0G2A102J080AA Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.The voltage - Rated DC of 100V allows it to function.
CGA3E2C0G2A102J080AA Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V
CGA3E2C0G2A102J080AA Applications
There are a lot of TDK Corporation CGA3E2C0G2A102J080AA applications of ceramic capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
CGA3E2C0G2A102J080AA
  • Tolerance
    ±5%
    C0G NP0
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
    Automotive
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    1000pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Depth
  • Case Code (Imperial)
    0603
  • Length
    1.6mm
  • Width
  • Thickness (Max)
    0.035 0.90mm
  • Thickness
    889μm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm