  • CGA3E2X7R1H683K080AA
CGA3E2X7R1H683K080AA
advertisement
Manufacturer No:
CGA3E2X7R1H683K080AA
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-CGA3E2X7R1H683K080AA
Package:
0603 (1608 Metric)
Purchasing and Inquiry
CGA3E2X7R1H683K080AA Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.An operating temperature greater than -55°C is necessary for stable operation.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.The voltage - Rated DC of 50V allows it to function.
CGA3E2X7R1H683K080AA Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V
CGA3E2X7R1H683K080AA Applications
There are a lot of TDK Corporation CGA3E2X7R1H683K080AA applications of ceramic capacitors.
  • Mobile devices
  • Servers, PCs, tablets
  • Power supply circuit
  • General electronic equipment
Step5Bar-code shipping tag
CGA3E2X7R1H683K080AA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Thickness
    889μm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Weight
    2.012816mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    CGA
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    0.068μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Depth
    800μm
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    X7R
  • Height
    800μm
  • Length
    1.6mm
  • Width
    787.4μm
  • Thickness (Max)
    0.035 0.90mm