  • CGA3E2X7R2A103K080AA
CGA3E2X7R2A103K080AA
advertisement
Manufacturer No:
CGA3E2X7R2A103K080AA
HK JDW NO:
769-CGA3E2X7R2A103K080AA
Package:
0603 (1608 Metric)
Purchasing and Inquiry
CGA3E2X7R2A103K080AA Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.Stable operation requires a temperature higher than -55°C.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.Powered by voltage of 100V, it can be operated with a voltage of rated DC.
CGA3E2X7R2A103K080AA Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V
CGA3E2X7R2A103K080AA Applications
There are a lot of TDK Corporation CGA3E2X7R2A103K080AA applications of ceramic capacitors.
  • Power supply circuit
  • Servers, PCs, tablets
  • General electronic equipment
  • Mobile devices
Step5Bar-code shipping tag
CGA3E2X7R2A103K080AA
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Weight
    2.012816mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    10000pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Depth
    800μm
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    X7R
  • Height
    800μm
  • Length
    1.6mm
  • Width
    787.4μm
  • Thickness (Max)
    0.035 0.90mm