  • CGA4C2C0G1H392J060AA
CGA4C2C0G1H392J060AA
advertisement
Manufacturer No:
CGA4C2C0G1H392J060AA
HK JDW NO:
769-CGA4C2C0G1H392J060AA
Package:
0805 (2012 Metric)
Purchasing and Inquiry
CGA4C2C0G1H392J060AA Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.The unit can operate at 50V Volts DC - Rated DC.
CGA4C2C0G1H392J060AA Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V
CGA4C2C0G1H392J060AA Applications
There are a lot of TDK Corporation CGA4C2C0G1H392J060AA applications of ceramic capacitors.
  • Mobile devices
  • General electronic equipment
  • Servers, PCs, tablets
  • Power supply circuit
Step5Bar-code shipping tag
CGA4C2C0G1H392J060AA
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 months ago)
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Weight
    5.499807mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Automotive
  • HTS Code
  • Capacitance
    3900pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    1.25mm
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Height
    600μm
  • Length
    2mm
  • Thickness (Max)
    0.030 0.75mm