  • CGA4F3C0G2E102J085AA
CGA4F3C0G2E102J085AA
advertisement
Manufacturer No:
CGA4F3C0G2E102J085AA
HK JDW NO:
769-CGA4F3C0G2E102J085AA
Package:
0805 (2012 Metric)
Purchasing and Inquiry
CGA4F3C0G2E102J085AA Overview
A 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm size/dimension program is available for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.The voltage - Rated DC of 250V allows it to function.
CGA4F3C0G2E102J085AA Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 250V
CGA4F3C0G2E102J085AA Applications
There are a lot of TDK Corporation CGA4F3C0G2E102J085AA applications of ceramic capacitors.
  • Servers, PCs, tablets
  • Power supply circuit
  • General electronic equipment
  • Mobile devices
Step5Bar-code shipping tag
CGA4F3C0G2E102J085AA
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 months ago)
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Weight
    5.499807mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2001
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±5%
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
  • Capacitance
    1000pF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Depth
    1.25mm
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Height
    850μm
  • Length
    2mm
  • Thickness (Max)
    0.039 1.00mm