  • CGA4J1X7R1E475M125AE
CGA4J1X7R1E475M125AE
advertisement
Manufacturer No:
CGA4J1X7R1E475M125AE
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-CGA4J1X7R1E475M125AE
Package:
0805 (2012 Metric)
Purchasing and Inquiry
CGA4J1X7R1E475M125AE Overview
This device's program size/dimension is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.
CGA4J1X7R1E475M125AE Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with X7R being the highest temperature coefficient
CGA4J1X7R1E475M125AE Applications
There are a lot of TDK Corporation CGA4J1X7R1E475M125AE applications of ceramic capacitors.
  • Mobile devices
  • Servers, PCs, tablets
  • Power supply circuit
  • General electronic equipment
Step5Bar-code shipping tag
CGA4J1X7R1E475M125AE
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Series
    CGA
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Soft Termination
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    Automotive, Boardflex Sensitive
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    4.7μF
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    25V
  • Thickness (Max)
    0.059 1.50mm
  • Thickness
    1.4986mm