  • CGA4J3X7R2E103K125AA
CGA4J3X7R2E103K125AA
advertisement
Manufacturer No:
CGA4J3X7R2E103K125AA
HK JDW NO:
769-CGA4J3X7R2E103K125AA
Package:
0805 (2012 Metric)
Purchasing and Inquiry
CGA4J3X7R2E103K125AA Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.The unit can operate at 250V Volts DC - Rated DC.
CGA4J3X7R2E103K125AA Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 250V
CGA4J3X7R2E103K125AA Applications
There are a lot of TDK Corporation CGA4J3X7R2E103K125AA applications of ceramic capacitors.
  • Servers, PCs, tablets
  • Mobile devices
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
Step5Bar-code shipping tag
CGA4J3X7R2E103K125AA
    Select All
  • Width
    1.25mm
  • Thickness (Max)
    0.057 1.45mm
  • Thickness
    1.4478mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 months ago)
    0805 (2012 Metric)
  • Weight
    5.499807mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2001
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±10%
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    250V
  • Capacitance
    10000pF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Depth
    1.25mm
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    X7R
  • Height
    1.25mm
  • Length
    2mm