  • CGA4J3X7R2E103M125AE
CGA4J3X7R2E103M125AE
advertisement
Manufacturer No:
CGA4J3X7R2E103M125AE
HK JDW NO:
769-CGA4J3X7R2E103M125AE
Package:
0805 (2012 Metric)
Purchasing and Inquiry
CGA4J3X7R2E103M125AE Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.Its coefficient is X7R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.Powered by voltage of 250V, it can be operated with a voltage of rated DC.
CGA4J3X7R2E103M125AE Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 250V
CGA4J3X7R2E103M125AE Applications
There are a lot of TDK Corporation CGA4J3X7R2E103M125AE applications of ceramic capacitors.
  • Mobile devices
  • General electronic equipment
  • Servers, PCs, tablets
  • Power supply circuit
Step5Bar-code shipping tag
CGA4J3X7R2E103M125AE
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 months ago)
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Weight
    5.499807mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Soft Termination
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    Automotive, Boardflex Sensitive
  • Capacitance
    10000pF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Depth
    1.25mm
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    1.25mm
  • Length
    2mm
  • Thickness (Max)
    0.049 1.25mm
  • Thickness
    1.2446mm