  • CGA5F2C0G2A472J085AA
CGA5F2C0G2A472J085AA
advertisement
Manufacturer No:
CGA5F2C0G2A472J085AA
HK JDW NO:
769-CGA5F2C0G2A472J085AA
Package:
1206 (3216 Metric)
Purchasing and Inquiry
CGA5F2C0G2A472J085AA Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.Ceramic capacitor runs on voltage of 100V - Rated DC.
CGA5F2C0G2A472J085AA Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V
CGA5F2C0G2A472J085AA Applications
There are a lot of TDK Corporation CGA5F2C0G2A472J085AA applications of ceramic capacitors.
  • Servers, PCs, tablets
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
  • Mobile devices
Step5Bar-code shipping tag
CGA5F2C0G2A472J085AA
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Automotive
  • HTS Code
  • Capacitance
    4700pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Depth
    1.6mm
  • Case Code (Imperial)
    1206
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Height
    850μm
  • Length
    3.2mm
  • Thickness (Max)
    0.039 1.00mm
  • Thickness
    762μm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 months ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
    WRAPAROUND
  • Weight
    16.187578mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C