  • CGA5L2X7R2A104K160AA
CGA5L2X7R2A104K160AA
advertisement
Manufacturer No:
CGA5L2X7R2A104K160AA
HK JDW NO:
769-CGA5L2X7R2A104K160AA
Package:
1206 (3216 Metric)
Purchasing and Inquiry
CGA5L2X7R2A104K160AA Overview
Programs on this device are of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm size/dimension.The operating temperature should be higher than -55°C to achieve stable operation.Its coefficient is X7R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.A voltage of 100V can be used for operation.
CGA5L2X7R2A104K160AA Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V
CGA5L2X7R2A104K160AA Applications
There are a lot of TDK Corporation CGA5L2X7R2A104K160AA applications of ceramic capacitors.
  • Servers, PCs, tablets
  • General electronic equipment
  • Mobile devices
  • Power supply circuit
Step5Bar-code shipping tag
CGA5L2X7R2A104K160AA
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
    1206 (3216 Metric)
  • Weight
    16.187578mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±10%
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Automotive
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    0.1μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Depth
    1.6mm
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    X7R
  • Height
    1.6mm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6002mm
  • Thickness (Max)
    0.071 1.80mm
  • Thickness
    1.8034mm