  • CGR742U040R5C
CGR742U040R5C
advertisement
Manufacturer No:
CGR742U040R5C
HK JDW NO:
192-CGR742U040R5C
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet:
CGR742U040R5C
Description:
CGR 7400μF Capacitor -10% +75% Bulk Chassis Mount 12.3A 1.375Dia 34.93mm -40°C~105°C Polar 12.7mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
CGR742U040R5C
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    CGR
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    1.375Dia 34.93mm
  • Tolerance
    -10% +75%
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • Termination
    Screw
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    7400μF
  • Voltage - Rated DC
    40V
  • Lead Pitch
    12.7mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    10mOhm @ 120Hz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.776mA
  • Ripple Current
    12.3A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    12.3A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    14.145A @ 10kHz
  • Diameter
    35mm
  • Height
    130mm
  • Height Seated (Max)
    5.125 130.18mm