  • CGS163T200X5C
CGS163T200X5C
advertisement
Manufacturer No:
CGS163T200X5C
HK JDW NO:
192-CGS163T200X5C
Datasheet:
CGS163T200X5C
Description:
CGS 16000μF Capacitor -10% +50% Bulk Chassis Mount 15.6A 3.000Dia 76.20mm -40°C~85°C Polar 31.75mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
CGS163T200X5C
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Size / Dimension
    3.000Dia 76.20mm
  • Tolerance
    -10% +50%
  • Capacitance
    16000μF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Terminal Pitch
    31.7mm
  • Lead Pitch
    31.75mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    15mOhm @ 120Hz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    10.73mA
  • Ripple Current
    15.6A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    15.6A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    23.4A @ 10kHz
  • Diameter
    76mm
  • Height
    130mm
  • Height Seated (Max)
    5.125 130.18mm
  • Length
    130.175mm