  • CGS172U100R3C
CGS172U100R3C
advertisement
Manufacturer No:
CGS172U100R3C
HK JDW NO:
192-CGS172U100R3C
Datasheet:
CGS172U100R3C
Description:
CGS 1700μF Capacitor -10% +75% Bulk Chassis Mount 3.8A 1.375Dia 34.93mm -40°C~85°C Polar 12.7mm Radial, Can - Screw Terminals
Quantity:
In Stock : 17248
Step5Bar-code shipping tag
CGS172U100R3C
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Clamp
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Size / Dimension
    1.375Dia 34.93mm
  • Tolerance
    -10% +75%
  • Capacitance
    1700μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Lead Pitch
    12.7mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    69mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.500 12.70mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    6mA
  • Ripple Current
    3.8A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    3.8A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.94A @ 10kHz
  • Diameter
    35mm
  • Height
    79.4mm
  • Height Seated (Max)
    3.125 79.38mm