  • CGS173U075X4C
CGS173U075X4C
advertisement
Manufacturer No:
CGS173U075X4C
HK JDW NO:
192-CGS173U075X4C
Datasheet:
CGS173U075X4C
Description:
CGS 17000μF Capacitor -10% +75% Bulk Chassis Mount 9.8A 3.000Dia 76.20mm -40°C~85°C Polar 31.7mm Radial, Can - Screw Terminals
Quantity:
In Stock : 7
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
CGS173U075X4C
  • Mount
    Chassis Mount, Clamp, Screw
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    3.000Dia 76.20mm
  • Tolerance
    -10% +75%
  • Capacitance
    17000μF
  • Voltage - Rated DC
    75V
  • Lead Pitch
    31.7mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    33mOhm @ 120Hz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    6.77mA
  • Ripple Current
    9.8A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    9.8A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    12.74A @ 10kHz
  • Diameter
    76.2mm
  • Height
    105mm
  • Height Seated (Max)
    4.125 104.78mm