  • CGS241T500U2C
CGS241T500U2C
advertisement
Manufacturer No:
CGS241T500U2C
HK JDW NO:
192-CGS241T500U2C
Datasheet:
CGS241T500U2C
Description:
CGS 240μF Capacitor -10% +50% Bulk Chassis Mount 1.6A 1.750Dia 44.45mm -40°C~85°C Polar 19mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
CGS241T500U2C
  • Capacitance
    240μF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Lead Pitch
    19mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    416mOhm @ 120Hz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    2.08mA
  • Ripple Current
    1.6A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.6A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.4A @ 10kHz
  • Diameter
    44.5mm
  • Height
    54mm
  • Height Seated (Max)
    2.125 53.98mm
  • Length
    53.975mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    1.750Dia 44.45mm
  • Tolerance
    -10% +50%