  • CGS242T450W4L
CGS242T450W4L
advertisement
Manufacturer No:
CGS242T450W4L
HK JDW NO:
192-CGS242T450W4L
Datasheet:
CGS242T450W4L
Description:
CGS 2400μF Capacitor -10% +50% Bulk Chassis Mount 7.1A 2.500Dia 63.50mm -40°C~85°C Polar 28.6mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
CGS242T450W4L
    BINDING POST
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    2.500Dia 63.50mm
  • Tolerance
    -10% +50%
  • Capacitance
    2400μF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Lead Pitch
    28.6mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    55mOhm @ 120Hz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    7.1A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    7.1A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    10.65A @ 10kHz
  • Diameter
    63.5mm
  • Height
    117.5mm
  • Height Seated (Max)
    4.625 117.48mm