  • CGS253T200X8L
CGS253T200X8L
advertisement
Manufacturer No:
CGS253T200X8L
HK JDW NO:
192-CGS253T200X8L
Datasheet:
CGS253T200X8L
Description:
CGS 25000μF Capacitor -10% +50% Bulk Chassis Mount 19.9A 3.000Dia 76.20mm -40°C~85°C Polar 31.75mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
CGS253T200X8L
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    3.000Dia 76.20mm
  • Tolerance
    -10% +50%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Screw
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    25000μF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Terminal Pitch
    31.7mm
  • Lead Pitch
    31.75mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    15mOhm @ 120Hz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    19.9A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    19.9A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    29.85A @ 10kHz
  • Diameter
    76mm
  • Height
    219mm
  • Height Seated (Max)
    8.625 219.08mm