  • CGS303U035W3C
CGS303U035W3C
advertisement
Manufacturer No:
CGS303U035W3C
HK JDW NO:
192-CGS303U035W3C
Datasheet:
CGS303U035W3C
Description:
CGS 30000μF Capacitor -10% +75% Bulk Chassis Mount 8.6A 2.500Dia 63.50mm -40°C~85°C Polar 28.6mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
CGS303U035W3C
    BINDING POST
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    2.500Dia 63.50mm
  • Tolerance
    -10% +75%
  • Capacitance
    30000μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Lead Pitch
    28.6mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    28mOhm @ 120Hz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    6.15mA
  • Ripple Current
    8.6A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    8.6A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    11.18A @ 10kHz
  • Diameter
    63.5mm
  • Height
    79.4mm
  • Height Seated (Max)
    3.125 79.38mm