  • CGS461T450R3C
CGS461T450R3C
advertisement
Manufacturer No:
CGS461T450R3C
HK JDW NO:
192-CGS461T450R3C
Datasheet:
CGS461T450R3C
Description:
CGS 460μF Capacitor -10% +50% Bulk Chassis Mount 2.1A 1.375Dia 34.93mm -40°C~85°C Polar 12.7mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
CGS461T450R3C
  • Lead Pitch
    12.7mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    221mOhm @ 120Hz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    2.1A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.1A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.15A @ 10kHz
  • Diameter
    35mm
  • Height
    79.4mm
  • Height Seated (Max)
    3.125 79.38mm
  • Length
    79.375mm
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
    BINDING POST
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    1.375Dia 34.93mm
  • Tolerance
    -10% +50%
  • Capacitance
    460μF
  • Voltage - Rated DC
    450V