  • CGS602U040R3C
CGS602U040R3C
advertisement
Manufacturer No:
CGS602U040R3C
HK JDW NO:
192-CGS602U040R3C
Datasheet:
CGS602U040R3C
Description:
CGS 6000μF Capacitor -10% +75% Bulk Chassis Mount 6.2A 1.375Dia 34.93mm -40°C~85°C Polar 12.7mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
CGS602U040R3C
  • Mount
    Chassis Mount, Clamp
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    1.375Dia 34.93mm
  • Tolerance
    -10% +75%
  • Capacitance
    6000μF
  • Voltage - Rated DC
    40V
  • Lead Pitch
    12.7mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    25mOhm @ 120Hz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    6mA
  • Ripple Current
    6.2A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    6.2A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    8.06A @ 10kHz
  • Diameter
    35mm
  • Height
    79.4mm
  • Height Seated (Max)
    3.125 79.38mm