  • CGS742T200X5L
CGS742T200X5L
advertisement
Manufacturer No:
CGS742T200X5L
HK JDW NO:
192-CGS742T200X5L
Datasheet:
CGS742T200X5L
Description:
CGS 7400μF Capacitor -10% +50% Bulk Chassis Mount 15A 3.000Dia 76.20mm -40°C~85°C Polar 31.75mm Radial, Can - Screw Terminals
Quantity:
In Stock : 1
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
CGS742T200X5L
  • Tolerance
    -10% +50%
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Screw
  • ECCN Code
    EAR99
  • Capacitance
    7400μF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Terminal Pitch
    31.7mm
  • Lead Pitch
    31.75mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    18mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    1.250 31.75mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    6mA
  • Ripple Current
    15A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    15A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    22.5A @ 10kHz
  • Diameter
    76.2mm
  • Height
    143mm
  • Height Seated (Max)
    5.625 142.88mm
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Clamp
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    3.000Dia 76.20mm