  • CHB100-48S12
CHB100-48S12
advertisement
Manufacturer No:
CHB100-48S12
HK JDW NO:
136-CHB100-48S12
Datasheet:
CHB100-48S12
Description:
Isolated DC/DC Converters 100W, Wide Input 36-75Vin, 12Vout
Step5Bar-code shipping tag
CHB100-48S12
    Half Brick
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C With Derating
  • Published
    2005
  • Series
    CHB100 (100W)
  • Size / Dimension
    2.40Lx2.28W x 0.50 H 61.0mmx57.9mmx12.7mm
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    9
    ITE (Commercial)
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Number of Functions
    1
  • Pin Count
    9
  • JESD-30 Code
    R-MDMA-P9
  • Efficiency
    89%
  • Voltage - Isolation
    1.5kV
  • Voltage - Input (Max)
    75V
  • Output Voltage
    12V
  • Voltage - Output 1
    12V
  • Voltage - Input (Min)
    36V
  • Input Voltage-Nom
    48V
  • Trim/Adjustable Output
    YES
  • Output Power
    100W
  • Control Features
    Enable, Active High
  • Current - Output 1
    8.3A
  • Total Power Output-Max
    99.6W
  • Nominal Input Voltage
    48V
  • Width
    57.9mm