  • CIGT201208EH1R0MNE
CIGT201208EH1R0MNE
advertisement
Manufacturer No:
CIGT201208EH1R0MNE
HK JDW NO:
703-CIGT201208EH1R0MNE
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
Description:
Quantity:
In Stock : 4791
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
CIGT201208EH1R0MNE
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Metal Composite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2017
  • Series
    CIGT
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Thin Film
  • HTS Code
  • Current Rating (Amps)
    3.1A
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Inductance
    1μH
  • Test Frequency
    1MHz
  • DC Resistance (DCR)
    55mOhm Max
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Inductance Frequency - Test
    1MHz
  • Current - Saturation
    3.2A
  • Rated Current-Max
    3.1A
  • Height Seated (Max)
    0.031 0.80mm