  • CKR06BX823KRV
CKR06BX823KRV
advertisement
Manufacturer No:
CKR06BX823KRV
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-CKR06BX823KRV
Description:
82nF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations Radial
Step5Bar-code shipping tag
CKR06BX823KRV
    Select All
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    82nF
  • Depth
    2.29mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-39014
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    BX
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    100V
  • Size Code
    2909
  • Height
    7.37mm
  • Length
    7.37mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    10%