  • CKR11BX101KP
CKR11BX101KP
advertisement
Manufacturer No:
CKR11BX101KP
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-CKR11BX101KP
Package:
Axial
Datasheet:
Description:
Military, MIL-PRF-39014, CKR11 100pF 100V Ceramic Capacitor ±10% BX 0.090Diax0.160L 2.29mmx4.06mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Axial
Step5Bar-code shipping tag
CKR11BX101KP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Military, MIL-PRF-39014, CKR11
  • Size / Dimension
    0.090Diax0.160L 2.29mmx4.06mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    BX
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Applications
    High Reliability
  • Voltage - Rated
    100V
  • HTS Code
  • Capacitance
    100pF
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Reference Standard
    MIL-PRF-39014/05
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Failure Rate
    P (0.1%)
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    100V
  • Lead Style
    Straight
  • Diameter
    2.29mm
  • Length
    4.06mm