  • CL4490-1000-232-SP
CL4490-1000-232-SP
advertisement
Manufacturer No:
CL4490-1000-232-SP
HK JDW NO:
448-CL4490-1000-232-SP
Purchasing and Inquiry
CL4490-1000-232-SP Overview
Packaging method Bulk is provided.This RF transmitter and receiver is part of the Connexlink? series.Providing 7V~18V with the correct supply voltage will improve efficiency.The wireless RF transmitter has General Purpose applications.Operating at 80°C°C ensures RF Transmitter performance.For reliability, it must work at a minimum temperature of -40°C degrees Celsius.18V is the best voltage setting for maximum efficiency.
CL4490-1000-232-SP Features
Connexlink? series
Minimum of -40°C°C
CL4490-1000-232-SP Applications
  • Avionics
  • Small aperture terminals (VSATs)
  • Wireless communications
  • BeiDou
  • Test Equipment
  • Fixed Wireless
  • TD-SCDMA
  • ISM applications
  • Microwave radios
  • GPS
Step5Bar-code shipping tag
CL4490-1000-232-SP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Weight
    170.097139g
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Series
    Connexlink™
  • Feature
    2 ConnexLink RS232 Units
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    80°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Supply
    7V~18V
  • Frequency
    902MHz~928MHz
  • Function
    Transceiver
  • Operating Supply Voltage
    18V
  • Interface
    RS-232
  • Logic Function
    Transceiver
  • Power - Output
    1000mW