  • CLA40MT1200NPZ-TRL
CLA40MT1200NPZ-TRL
advertisement
Manufacturer No:
CLA40MT1200NPZ-TRL
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
415-CLA40MT1200NPZ-TRL
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Description:
THYRISTOR PHASE THRU TO263
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CLA40MT1200NPZ-TRL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Series
    DT-Triac™
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Configuration
    Single
  • Voltage - Off State
    1.2kV
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    1.3V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    200A 215A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    40mA
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    50mA
  • Current - On State (It (RMS)) (Max)
    44A