  • CLS-TC11A12250B
CLS-TC11A12250B
advertisement
Manufacturer No:
CLS-TC11A12250B
HK JDW NO:
454-CLS-TC11A12250B
Package:
Datasheet:
CLS-TC11A12250B
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CLS-TC11A12250B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    CLS
  • Published
    2007
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Quick Connect
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    12V
  • Current Rating (Amps)
    20A DC
  • Orientation
    Vertical
  • Current Rating
    20A
  • Termination Style
    Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
  • Body Length or Diameter
    28.6mm
  • Body Breadth
    16 mm
  • Actuator Type
    Standard Round
  • Circuit
    SPST
  • Switch Function
    On-Off
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 12.20mm Dia
  • Illumination Voltage (Nominal)
    12VDC
  • Illumination Type, Color
    LED, Blue
  • Illumination
    Illuminated
  • Switch Type
    TOGGLE SWITCH
  • Illumination Type
    Illuminated, LED
  • Bushing Thread
    M12 x 0.75
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    20A@12VDC
  • Body Height
    19.2mm
  • Actuator Length
    20.00mm