  • CM04ED390GO3
CM04ED390GO3
advertisement
Manufacturer No:
CM04ED390GO3
HK JDW NO:
192-CM04ED390GO3
Package:
Radial
Datasheet:
CM04ED390GO3
Purchasing and Inquiry
CM04ED390GO3 Overview
Consequently, it has 0.370Lx0.189W 9.40mmx4.80mm size/dimension in order to ensure the highest level of reliability.To operate properly, it requires a voltage - Rated DC of 500V.A maximum operating temperature of 125°C ensures reliability.Parts with 100 ppm/°C temperature coefficients are set at the factory.In this electronic part, the voltage is rated at 500V.Devices should always be kept at -55°C~125°C when operating.
CM04ED390GO3 Features
its size/dimension is 0.370Lx0.189W 9.40mmx4.80mm
the voltage - Rated DC of 500V
a 100 ppm/°C temperature coefficient
a voltage rating of 500V
CM04ED390GO3 Applications
  • Plasma generators
  • Power Amplifiers
  • RF Power Amplifiers
  • RF Instruments
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • RF Medical Equipment
  • MRI Coils and Generators
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • Lasers
Step5Bar-code shipping tag
CM04ED390GO3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Mica
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    CM04
  • Size / Dimension
    0.370Lx0.189W 9.40mmx4.80mm
  • Tolerance
    ±2%
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
  • Temperature Coefficient
    100 ppm/°C
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    500V
  • Capacitance
    39pF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Dielectric
    Mica
  • Lead Spacing
    0.142 3.60mm
  • Height Seated (Max)
    0.339 8.60mm