  • CM1000DXL-24S
CM1000DXL-24S
advertisement
Manufacturer No:
CM1000DXL-24S
Manufacturer:
Powerex Inc.
HK JDW NO:
614-CM1000DXL-24S
Package:
Module
Datasheet:
CM1000DXL-24S
Description:
IGBT MOD 1200V 1000A 7500W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CM1000DXL-24S
  • Package / Case
    Module
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Pins
    14
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Published
    2012
  • Series
    IGBTMOD™
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • Max Power Dissipation
    7.5kW
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Pin Count
  • Number of Elements
    2
  • Configuration
    Half Bridge
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power - Max
    7500W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Input
    Standard
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    2.3V
  • Max Collector Current
    1kA
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    1mA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    1000A
  • Input Capacitance
    100nF
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.3V @ 15V, 1000A
  • NTC Thermistor
    Yes
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    100nF @ 10V