  • CM100RX-24S
CM100RX-24S
advertisement
Manufacturer No:
CM100RX-24S
Manufacturer:
Powerex Inc.
HK JDW NO:
614-CM100RX-24S
Package:
Module
Datasheet:
CM100RX-24S
Description:
IGBT MOD 7PAC 1200V 100A NX SER
Step5Bar-code shipping tag
CM100RX-24S
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Configuration
    Three Phase Inverter with Brake
  • Analog IC - Other Type
    AC MOTOR CONTROLLER
  • Power - Max
    750W
  • Input
    Standard
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    2.15V
  • Max Collector Current
    100A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    1mA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Input Capacitance
    10nF
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.15V @ 15V, 100A
  • NTC Thermistor
    Yes
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    10nF @ 10V
  • Height Seated (Max)
    20mm
  • Length
    121.7mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Published
    2010
  • Series
    IGBTMOD™
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    750W