  • CM225DX-24S1
CM225DX-24S1
advertisement
Manufacturer No:
CM225DX-24S1
Manufacturer:
Powerex Inc.
HK JDW NO:
614-CM225DX-24S1
Package:
Module
Datasheet:
CM225DX-24S1
Description:
POWEREX CM225DX-24S1IGBT, MODULE, 1.2KV, 225A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CM225DX-24S1
    Select All
  • Input Capacitance
    20nF
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.35V @ 15V, 225A
  • NTC Thermistor
    Yes
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    20nF @ 10V
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Package / Case
    Module
  • Number of Pins
    11
  • Supplier Device Package
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Published
    2013
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Max Power Dissipation
    1.25kW
  • Configuration
    Half Bridge
  • Power - Max
    1250W
  • Input
    Standard
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    2.35V
  • Max Collector Current
    225A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    1mA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    225A
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    1.9V