  • CM300DU-24NFH
CM300DU-24NFH
advertisement
Manufacturer No:
CM300DU-24NFH
HK JDW NO:
614-CM300DU-24NFH
Datasheet:
CM300DU-24NFH
Description:
IGBT MOD DUAL 1200V 300A NFH SER
Step5Bar-code shipping tag
CM300DU-24NFH
  • Number of Pins
    7
  • Supplier Device Package
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Published
    2009
  • Part Status
    Discontinued
  • Max Power Dissipation
    1.13kW
  • Configuration
    Half Bridge
  • Power - Max
    1130W
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    6.5V
  • Max Collector Current
    300A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    1mA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    300A
  • Input Capacitance
    47nF
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    6.5V @ 15V, 300A
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    47nF @ 10V