  • CMR04E360JPDM
CMR04E360JPDM
advertisement
Manufacturer No:
CMR04E360JPDM
HK JDW NO:
192-CMR04E360JPDM
Package:
Radial
Datasheet:
CMR04E360JPDM
Purchasing and Inquiry
CMR04E360JPDM Overview
Pitch is measured at the terminals of the part 3.8mm.A 0.370Lx0.189W 9.40mmx4.80mm size/dimension ensures high levels of reliability.A rated (DC) voltage of 500V is required for high efficiency.-20/+100ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient are set with the part.There is no voltage rating for this electronic part.During operation, it is recommended that the device remain at -55°C~150°C.
CMR04E360JPDM Features
a 3.8mm terminal pitch
its size/dimension is 0.370Lx0.189W 9.40mmx4.80mm
a -20/+100ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient
a voltage rating of 500V
CMR04E360JPDM Applications
  • Mobile Radio
  • CATV
  • MRI Coils
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • Power Amplifiers
  • RF Power Amplifiers
  • RF Medical Equipment
  • Plasma generators
  • MRI Coils and Generators
  • Ground and Flight Mobile Radio
Step5Bar-code shipping tag
CMR04E360JPDM
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Mica
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Series
    CMR
  • Size / Dimension
    0.370Lx0.189W 9.40mmx4.80mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    -20/+100ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • Voltage - Rated
    500V
  • HTS Code
  • Capacitance
    36pF
  • Terminal Pitch
    3.8mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-39001
  • Lead Spacing
    0.150 3.80mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    500V
  • Size Code
    3719
  • Height Seated (Max)
    0.339 8.60mm
  • Length
    9.4mm
  • Width
    4.8mm