  • CMR04E390JPDM
CMR04E390JPDM
advertisement
Manufacturer No:
CMR04E390JPDM
HK JDW NO:
192-CMR04E390JPDM
Datasheet:
CMR04E390JPDM
Purchasing and Inquiry
CMR04E390JPDM Overview
A part's terminal pitch is measured as 3.8mm.A 0.370Lx0.189W 9.40mmx4.80mm size/dimension ensures high levels of reliability.The rated (DC) voltage (URdc) should be maintained at 500V for high efficiency.This part is set with a -20/+100ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient.This electronic part has a voltage rating of 500V.When operating the device, it is recommended that the voltage be set to -55°C~150°C.
CMR04E390JPDM Features
a 3.8mm terminal pitch
its size/dimension is 0.370Lx0.189W 9.40mmx4.80mm
a -20/+100ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient
a voltage rating of 500V
CMR04E390JPDM Applications
  • Power Amplifiers
  • CATV
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • Tuned LCR Circuits
  • RF Medical Equipment
  • Mobile Radio
  • RF Power Amplifiers
  • Plasma generators
  • MRI Coils
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
Step5Bar-code shipping tag
CMR04E390JPDM
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.370Lx0.189W 9.40mmx4.80mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Temperature Coefficient
    -20/+100ppm/Cel ppm/°C
  • Voltage - Rated
    500V
  • HTS Code
  • Capacitance
    39pF
  • Terminal Pitch
    3.8mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-39001
  • Lead Spacing
    0.150 3.80mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    500V
  • Size Code
    3719
  • Height Seated (Max)
    0.339 8.60mm
  • Length
    9.4mm
  • Width
    4.8mm