  • CMR04E750JODR
CMR04E750JODR
advertisement
Manufacturer No:
CMR04E750JODR
HK JDW NO:
192-CMR04E750JODR
Datasheet:
CMR04E750JODR
Purchasing and Inquiry
CMR04E750JODR Overview
The size/dimension of this device is 0.370Lx0.201W 9.40mmx5.10mm in order to ensure a high level of reliability.A high efficiency is achieved by maintaining the rated (DC) voltage (URdc) at 500V.With the part, temperature coefficients of -20/+100ppm/Cel ppm/°C are pre-set.This electronic part has a voltage rating of 500V.If the device is operating, leave it at -55°C~125°C at all times.
CMR04E750JODR Features
its size/dimension is 0.370Lx0.201W 9.40mmx5.10mm
a -20/+100ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient
a voltage rating of 500V
CMR04E750JODR Applications
  • CATV
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • RF Power Amplifiers
  • Tuned LCR Circuits
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • RF Medical Equipment
  • RF Instruments
  • Mobile Radio
  • Plasma generators
  • MRI Coils and Generators
Step5Bar-code shipping tag
CMR04E750JODR
  • Temperature Coefficient
    -20/+100ppm/Cel ppm/°C
  • Voltage - Rated
    500V
  • HTS Code
  • Capacitance
    75pF
  • Reference Standard
    MIL-PRF-39001
  • Lead Pitch
    3.8mm
  • Lead Spacing
    0.150 3.80mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    500V
  • Size Code
    3720
  • Height Seated (Max)
    0.339 8.60mm
  • Length
    9.4mm
  • Width
    5.1mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    0.370Lx0.201W 9.40mmx5.10mm
  • Tolerance
    ±5%