  • CMR04F181FODR
CMR04F181FODR
advertisement
Manufacturer No:
CMR04F181FODR
HK JDW NO:
192-CMR04F181FODR
Package:
Radial
Datasheet:
CMR04F181FODR
Purchasing and Inquiry
CMR04F181FODR Overview
This part has a 3.8mm terminal pitch.A 0.382Lx0.209W 9.70mmx5.30mm dimension and a size/dimension of 0.382Lx0.209W 9.70mmx5.30mm ensure reliability.A high efficiency is achieved by maintaining the rated (DC) voltage (URdc) at 500V.With the part, temperature coefficients of 0/+70ppm/Cel ppm/°C are pre-set.In this electronic part, the voltage is rated at 500V.The device should always remain at -55°C~125°C when in use.
CMR04F181FODR Features
a 3.8mm terminal pitch
its size/dimension is 0.382Lx0.209W 9.70mmx5.30mm
a 0/+70ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient
a voltage rating of 500V
CMR04F181FODR Applications
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • Lasers
  • RF Power Amplifiers
  • MRI Coils
  • Power Amplifiers
  • Tuned LCR Circuits
  • CATV
  • RF Medical Equipment
  • RF Instruments
  • MRI Coils and Generators
Step5Bar-code shipping tag
CMR04F181FODR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Mica
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    CMR
  • Size / Dimension
    0.382Lx0.209W 9.70mmx5.30mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    0/+70ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • Voltage - Rated
    500V
  • HTS Code
  • Capacitance
    180pF
  • Terminal Pitch
    3.8mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-39001
  • Lead Spacing
    0.150 3.80mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    500V
  • Size Code
    3821
  • Height Seated (Max)
    0.370 9.40mm
  • Length
    9.7mm
  • Width
    5.3mm