  • CMR04F301FOCM
CMR04F301FOCM
advertisement
Manufacturer No:
CMR04F301FOCM
HK JDW NO:
192-CMR04F301FOCM
Datasheet:
CMR04F301FOCM
Purchasing and Inquiry
CMR04F301FOCM Overview
In order to guarantee a high level of reliability, its size / dimension is 0.390Lx0.220W 9.90mmx5.60mm.When it comes to maximizing efficiency, the rated (DC) voltage (URdc) should always be kept at 300V.Parts with 70 ppm/°C temperature coefficients are pre-set.300V is the voltage rating of this electronic part.When operating, the device should remain at -55°C~125°C at all times.
CMR04F301FOCM Features
its size/dimension is 0.390Lx0.220W 9.90mmx5.60mm
a 70 ppm/°C temperature coefficient
a voltage rating of 300V
CMR04F301FOCM Applications
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • Power Amplifiers
  • Mobile Radio
  • RF Instruments
  • RF Medical Equipment
  • RF Power Amplifiers
  • MRI Coils
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • MRI Coils and Generators
  • Lasers
Step5Bar-code shipping tag
CMR04F301FOCM
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.390Lx0.220W 9.90mmx5.60mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    70 ppm/°C
  • Voltage - Rated
    300V
  • HTS Code
  • Capacitance
    300pF
  • Reference Standard
    MIL-PRF-39001
  • Lead Pitch
    3.8mm
  • Lead Spacing
    0.150 3.80mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    300V
  • Size Code
    3922
  • Height
    9.7mm
  • Height Seated (Max)
    0.382 9.70mm
  • Length
    9.9mm
  • Width
    5.6mm