  • CMR05C4R0DPDM
CMR05C4R0DPDM
advertisement
Manufacturer No:
CMR05C4R0DPDM
HK JDW NO:
192-CMR05C4R0DPDM
Package:
Radial
Datasheet:
CMR05C4R0DPDM
Purchasing and Inquiry
CMR05C4R0DPDM Overview
The terminal Pitch of the part is measured 5.7mm.A 0.449Lx0.169W 11.40mmx4.30mm dimension and a size/dimension of 0.449Lx0.169W 11.40mmx4.30mm ensure reliability.A high efficiency requires that the rated (DC) voltage (URdc) be maintained at 500V.This part is set with a -200/+200ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient.Electronic parts like this one are voltage-rated at 500V.Devices should always be kept at -55°C~150°C when operating.
CMR05C4R0DPDM Features
a 5.7mm terminal pitch
its size/dimension is 0.449Lx0.169W 11.40mmx4.30mm
a -200/+200ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient
a voltage rating of 500V
CMR05C4R0DPDM Applications
  • MRI Coils and Generators
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • Tuned LCR Circuits
  • Lasers
  • CATV
  • MRI Coils
  • Power Amplifiers
  • RF Instruments
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • Plasma generators
Step5Bar-code shipping tag
CMR05C4R0DPDM
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Mica
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Series
    CMR
  • Size / Dimension
    0.449Lx0.169W 11.40mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±0.5pF
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    -200/+200ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • Voltage - Rated
    500V
  • HTS Code
  • Capacitance
    4pF
  • Terminal Pitch
    5.7mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-39001
  • Lead Spacing
    0.224 5.70mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    500V
  • Size Code
    4517
  • Height Seated (Max)
    0.358 9.10mm
  • Length
    11.4mm
  • Width
    4.3mm