  • CMR05F201FODR
CMR05F201FODR
advertisement
Manufacturer No:
CMR05F201FODR
HK JDW NO:
192-CMR05F201FODR
Datasheet:
CMR05F201FODR
Purchasing and Inquiry
CMR05F201FODR Overview
The size/dimension of this device is 0.461Lx0.189W 11.70mmx4.80mm in order to ensure a high level of reliability.It is recommended to maintain the rated voltage (URdc) at 500V in order to achieve maximum efficiency.Parts with 0/+70ppm/Cel ppm/°C temperature coefficients are set at the factory.Electronic parts like this one are voltage-rated at 500V.If the device is operating, leave it at -55°C~125°C at all times.
CMR05F201FODR Features
its size/dimension is 0.461Lx0.189W 11.70mmx4.80mm
a 0/+70ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient
a voltage rating of 500V
CMR05F201FODR Applications
  • Power Amplifiers
  • RF Medical Equipment
  • CATV
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • MRI Coils
  • Plasma generators
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • MRI Coils and Generators
  • Tuned LCR Circuits
  • Lasers
Step5Bar-code shipping tag
CMR05F201FODR
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    0.461Lx0.189W 11.70mmx4.80mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    0/+70ppm/Cel ppm/°C
  • Voltage - Rated
    500V
  • HTS Code
  • Capacitance
    200pF
  • Depth
    4.8mm
  • Military Standard
    MIL-PRF-39001
  • Lead Pitch
    5.7mm
  • Lead Spacing
    0.224 5.70mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    500V
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Size Code
    4619
  • Height Seated (Max)
    0.382 9.70mm
  • Length
    11.7mm