  • CMR05F391FPDR
CMR05F391FPDR
advertisement
Manufacturer No:
CMR05F391FPDR
HK JDW NO:
192-CMR05F391FPDR
Datasheet:
CMR05F391FPDR
Purchasing and Inquiry
CMR05F391FPDR Overview
Consequently, it has 0.469Lx0.220W 11.90mmx5.60mm size/dimension in order to ensure the highest level of reliability.A rated (DC) voltage of 500V is required for high efficiency.With the part, the temperature coefficient is set to 0/+70ppm/Cel ppm/°C.There is no voltage rating for this electronic part.It is recommended that the device remain at -55°C~150°C at all times when in operation.
CMR05F391FPDR Features
its size/dimension is 0.469Lx0.220W 11.90mmx5.60mm
a 0/+70ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient
a voltage rating of 500V
CMR05F391FPDR Applications
  • Mobile Radio
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • Lasers
  • RF Medical Equipment
  • RF Instruments
  • Tuned LCR Circuits
Step5Bar-code shipping tag
CMR05F391FPDR
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.469Lx0.220W 11.90mmx5.60mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    0/+70ppm/Cel ppm/°C
  • Voltage - Rated
    500V
  • HTS Code
  • Capacitance
    390pF
  • Depth
    5.6mm
  • Military Standard
    MIL-PRF-39001
  • Lead Pitch
    5.7mm
  • Lead Spacing
    0.224 5.70mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    500V
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Size Code
    4722
  • Height Seated (Max)
    0.402 10.20mm
  • Length
    11.9mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C