  • CMR06F112FODR
CMR06F112FODR
advertisement
Manufacturer No:
CMR06F112FODR
HK JDW NO:
192-CMR06F112FODR
Package:
Radial
Datasheet:
CMR06F112FODR
Purchasing and Inquiry
CMR06F112FODR Overview
Pitch 8.9mm is measured on the part's terminals.In order to guarantee a high level of reliability, its size / dimension is 0.650Lx0.220W 16.50mmx5.60mm.The rated (DC) voltage (URdc) should be maintained at 500V for high efficiency.Parts with 0/+70ppm/Cel ppm/°C temperature coefficients are pre-set.There is no voltage rating for this electronic part.It is recommended that the device remain at -55°C~125°C at all times when in operation.
CMR06F112FODR Features
a 8.9mm terminal pitch
its size/dimension is 0.650Lx0.220W 16.50mmx5.60mm
a 0/+70ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient
a voltage rating of 500V
CMR06F112FODR Applications
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • MRI Coils
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • CATV
  • Lasers
  • RF Instruments
  • Power Amplifiers
  • Mobile Radio
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • RF Power Amplifiers
Step5Bar-code shipping tag
CMR06F112FODR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Mica
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    CMR
  • Size / Dimension
    0.650Lx0.220W 16.50mmx5.60mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    0/+70ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • Voltage - Rated
    500V
  • HTS Code
  • Capacitance
    1100pF
  • Terminal Pitch
    8.9mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-39001
  • Lead Spacing
    0.350 8.90mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    500V
  • Size Code
    6522
  • Height Seated (Max)
    0.520 13.20mm
  • Length
    16.5mm
  • Width
    5.6mm