  • CMR07F512GODR
CMR07F512GODR
advertisement
Manufacturer No:
CMR07F512GODR
HK JDW NO:
192-CMR07F512GODR
Datasheet:
CMR07F512GODR
Purchasing and Inquiry
CMR07F512GODR Overview
10.8mm is the terminal pitch of the part.The size/dimension of this module is 0.780Lx0.280W 19.80mmx7.10mm in order to provide high reliability.A high efficiency requires that the rated (DC) voltage (URdc) be maintained at 500V.With the part, temperature coefficients of 0/+70ppm/Cel ppm/°C are pre-set.This electronic part has a voltage rating of 500V.When operating the device, it is recommended that the voltage be set to -55°C~125°C.
CMR07F512GODR Features
a 10.8mm terminal pitch
its size/dimension is 0.780Lx0.280W 19.80mmx7.10mm
a 0/+70ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient
a voltage rating of 500V
CMR07F512GODR Applications
  • RF Power Amplifiers
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • Mobile Radio
  • CATV
  • MRI Coils and Generators
  • Tuned LCR Circuits
  • RF Medical Equipment
  • Lasers
  • RF Instruments
Step5Bar-code shipping tag
CMR07F512GODR
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.780Lx0.280W 19.80mmx7.10mm
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    no
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    0/+70ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • Voltage - Rated
    500V
  • HTS Code
  • Capacitance
    5100pF
  • Terminal Pitch
    10.8mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-39001
  • Lead Spacing
    0.425 10.80mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    500V
  • Size Code
    7828
  • Height Seated (Max)
    0.858 21.80mm
  • Length
    19.8mm
  • Width
    7.1mm