  • CP16DH10IP6103BF
CP16DH10IP6103BF
advertisement
Manufacturer No:
CP16DH10IP6103BF
Manufacturer:
TE Connectivity Ltd
HK JDW NO:
792-CP16DH10IP6103BF
Package:
Datasheet:
Description:
POT 10K OHM 1/10W CARBON LOG
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CP16DH10IP6103BF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Panel, Through Hole
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Resistive Material
    Carbon
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Series
    CP16, Citec
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PCB, Solder
  • Temperature Coefficient
    ±300ppm/°C
  • Type
    Potentiometer
  • Resistance
    10kOhm
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Composition
    Carbon
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W
  • Voltage - Rated
    250V
  • Power Rating
    100mW
  • Voltage - Rated DC
    125V
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Termination Style
    PC Pins
  • Actuator Type
    Knurled
  • ELV
    Compliant
  • Bushing Thread
    M10 x 0.75
  • Adjustment Type
    Side Adjustment
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Logarithmic
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.236 (6.00mm)
  • Rotation
    300°
  • Size - Body
    Rectangular - 0.807 x 0.630 Face x 0.815 H 18.00mmx16.00mmx20.50mm
  • Number of Gangs
    2
  • Length
    65.7mm
  • Width
    16mm
  • Actuator Length
    1.772 45.00mm